Loading...

Studencka Krynica w Londynie

Studencka Krynica w Londynie

Liderzy polskiej gospodarki na London School of Economics

W sobotę 1 marca, polscy studenci uczący się na najlepszych brytyjskich uczelniach spotkają się z liderami polityki i biznesu podczas Polish Economic Forum, organizowanym na London School of Economics and Political Science w Londynie.

– Na brytyjskich uczelniach studiuje ponad 6000 młodych Polaków. Chcemy rozmawiać o przyszłości naszego kraju z osobami, które urzeczywistniają jego rozwój jednocześnie nadając tej dyskusji szerszą perspektywę europejską i globalną. To spotkanie jest niezmiernie istotne również dlatego, że wielu z nas bierze pod uwagę powrót i pracę w Polsce, gdzie tempo rozwoju kariery zarówno w ramach instytucji prywatnych jak i publicznych jest znacznie wyższe – mówi Michał Leszczyński, przewodniczący stowarzyszenia polskich studentów na LSE, który sam jest na trzecim roku ekonomii.

W tym roku uczestnicy Forum będą dyskutować o ekspansji międzynarodowej polskich przedsiębiorstw, planach inwestycji infrastrukturalnych oraz innowacyjności naszej gospodarki. Na LSE liderzy polskiej gospodarki będą rozmawiać też o celach, które należy postawić przed Polską w perspektywie dlugookresowej. W Forum uczestniczyć będą m.in. Prof. Jan Vincent-Rostowski, były Wicepremier, wyróżniony tytułem najlepszego ministra finansów w Europie, Prof. Danuta Hübner, Posłanka do Europarlamentu i była komisarz UE ds. polityki regionalnej, Paweł Tamborski, Wiceminister Skarbu Państwa, Mateusz Morawiecki, Prezes Banku Zachodniego WBK, Andrzej Klesyk, Prezes PZU, Paweł Jarczewski, Prezes Grupy Azoty, Franciszek Hutten-Czapski, prezes The Boston Consulting Group. Partnerami konferencji są LSE Annual Fund, Ambasada RP w Londynie, międzynarodowa firma doradztwa strategicznego The Boston Consulting Group, Bank Zachodni WBK oraz Think Tank “Poland, Go Global!”, który jest wspólną inicjatywą KGHM i Harvard Business Review Polska.

– Mamy nadzieję, że poza budowaniem polskiej marki wśród międzynarodowej społeczności LSE, efektem Forum będzie stworzenie platformy kontaktu pomiędzy obecnymi i przyłymi liderami polskiej gospodarki – młodymi ludźmi, którzy studiują w Wielkiej Brytanii. Polskie firmy coraz częściej wychodzą za granicę, uczestniczą w fuzjach i przejęciach, realizują wielkie inwestycje infrastrukturalne. Wielu młodych Polaków, którzy studiują za granicą, interesuje się możliwością pracy przy takich projektach, bo chodzi o prawdziwe budowanie wartości polskiej gospodarki – mówi Michał Leszczyński. Przyznaje, że do tej pory polskie instytucje nie prezentowały się na brytyjskich uczelniach. Tymczasem na takich uczelniach jak LSE codziennie odbywa się wiele prezentacji, seminariów, konferencji i konkursów organizowanych przez firmy, które chcą wypromować się wśród studentów jako interesujący pracodawcy. Obok firm brytyjskich, spotykamy marki z Chin, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Indii i Bliskiego Wschodu.

W tegorocznym Forum weźmie udział ok. 450 gości, głównie studentów z Londynu, Oxfordu i Cambridge, ale także polskich profesjonalistów, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, oraz studentów przybywających na konferencję z Polski.

Brytyjska Higher Education Statistics Agency, rządowa agencja, która monitoruje sytuację w szkolnictwie wyższym, podaje, że w roku akademickim 2011/12 na wyspach studiowało blisko 6300 Polaków. Znaleźliśmy się na 7. miejscu w rankingu krajów Unii Europejskiej, z których pochodzi największa liczba studentów kształcących się w Anglii (otwierają go Niemcy).

Polacy, którzy zdecydowali się na studia w Wielkiej Brytanii, zyskują dostęp do najlepszych światowych uniwersytetów. W rankingu europejskich uczelni biznesowych opracowanym w 2012 r. przez Financial Times w gronie 50 najlepszych szkół znalazło się aż 15 uczelni z Wielkiej Brytanii i zaledwie jedna z Polski (Akademia im. Leona Koźmińskiego).

Dyplom najlepszych brytyjskich uczelni to przepustka do kariery. Z analiz absolwentów London School of Economics wynika, że ponad 93 proc. studentów, którzy ukończyli naukę w 2011 r., w ciągu 6 miesięcy znalazło pracę. Główne sektory, do których trafiają, to bankowość i finanse (36 proc.), consulting i doradztwo (12 proc.), edukacja (11 proc.), organizacje pozarządowe (11 proc.) oraz instytucje rządowe (9 proc.).